trende

Baltik Kuru Yük Endeksi (BDI) Nedir?

Baltik Kuru Yük Endeksi (BDI) Nedir?

Baltik Kuru Yük Endeksi (BDI) Nedir?

İngilizce adıyla Baltic Dry Index (BDI) ya da Dry Bulk Index, kuru yük navlun (taşıma) bedellerini gösteren bir endekstir. BDI, merkezi Londra’da bulunan, yaklaşık 200 yıllık geçmişi bulunan, denizcilik sektörünün bağımsız veri sağlayıcısı Baltik Borsası (Baltic Exchange) tarafından yayımlanmaktadır. Endeksin ilk hesaplandığı tarih ise Ocak 1985’tir. Bu kuruluş tarafından yayımlanan veriler gemi brokerları, filo sahipleri ve finans çevrelerince oldukça itibar görmekte ve yapılan taşımacılık sözleşmelerinde bu kuruluşun verileri referans alınmaktadır.

İstanbul Nakliyat
Baltik Borsasına kayıtlı 600 üye firma bulunmakta olup bu üyeler dünya deniz taşımacılığı hacminin tamamına yakınını temsil etmektedirler. Kayıtlı üyeler her gün navlun fiyatlarını borsaya bildirmekte ve toplanan bu verilerden bir navlun fiyat endeksi oluşturulmaktadır. Baltik Borsası halka açık bir borsa değildir. Üyeler dışında veri kaynağı kabul edilmediği için endeksin manipüle edilmesi olası değildir, bu nedenle endeks güvenilir kabul edilir.

BDI yalnızca Baltik ülkeleri değil tüm dünyadaki kuru yük taşımacılığı verileri üzerinden hesaplanmaktadır.

taşımacılık hizmetleri

Kuru yük demir cevheri, çimento, çelik, hububat ve kömür gibi hammaddeler için kullanılan bir terimdir. Bu hammaddeleri taşıyan kuru yük gemileri ise tonajlarına göre kategorilere ayrılmıştır. Baltik Borsası ortalama kuru yük endeksi olan BDI dışında farklı gemi tipleri için ayrı endeksler de yayımlamaktadır.

Aşağıda BDI hesaplamasına dahil edilen kuru yük gemi tipleri ve dünya filosundaki yerleri görülebilir

Bizden fiyat almadan nakliyenize karar vermeyin!!

Kalite, Güven ve Saygının Adresi
(7/24): 0553 546 14 41
Çağrı hattı: 0850 304 17 57

Online Taşımacılık Hizmetleri,

Online Evden Eve Taşıma Hizmetlerimiz,

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Biçer Nakliyat
Biçer Nakliyat
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Hemen Ara!