trende

Kazıcı Yükleyici JCB 3CX Super: teknik özellikler

20.08.2020
246

Kazıcı Yükleyici JCB 3CX Super: teknik özellikler, kullanım kılavuzu –

İngiliz JCB firması yüksek kaliteli paletli ve tekerlekli inşaat ekipmanıyla dünyaca ünlüdür. Şirketin ürün gamında özel bir yer kazıcı yükleyiciler tarafından işgal edilmiştir. Bu tekniğin en ünlü modellerinden biri JCB 3CX Super. Özel bir dizel motorlu araçlar.

Çoğu inşaat ekipmanı üreticisinin aksine, JCB ürünlerinin tasarımına ve ergonomisine büyük önem veriyor. Bu yazıda sizi JCB 3CX Süper iş makinesi için daha ayrıntılı olarak tanıtacağız. Bu kılavuzda bize yardımcı olun ve gerçek operatörlerin incelemeleri.

Image

Biraz tarih

JCB, bekolu yükleyicilerin ilk üreticilerinden biriydi. 1954’te serbest bırakılan şirketin “ilk doğanı”, Major Loadall MK olarak adlandırıldı. Fordson motorlu geleneksel bir traktör, kablo yükleyici ve ekskavatör ekipmanıydı. Daha sonra 550 adet montaj hattından ayrıldı.

1956’dan bu yana, Hydra-Digger adı verilen yeni bir model piyasaya sürüldü. Daha uzun ekskavatör ekipmanı farklıydı. 1960 yılına kadar yaklaşık 1800 model üretildi, aynı zamanda JCB4 modelinin yaratılmasına yol açan kendi şasisinin geliştirilmesi başladı. Sert sarı renkte boyanmış ve 180 derece dönen bir koltuğu olan ilk kazıcı yükleyiciydi. Üç yıllık üretim boyunca, bir buçuk bin kopya satıldı.

1961’den 1967’ye kadarki dönemde, yaklaşık 7.000 JCB 3 modeli, bir mobil taşıyıcı, destek ve yeni ekskavatör ekipmanından farklı olan konveyör bandını çıkardı. 1963 yılında, modelde bazı değişiklikler yapıldı. Özellikle, menteşeli bir yan kapı, uzatılmış bir tutamak ve yeni bir motor (Fordson veya BLMC) kuruldu. Ve “C” endeksi adına eklendi.

1967’de JCB 3C II adı altında piyasaya sürülen yeni nesil, gerçek bir uzun karaciğer haline geldi. 1980’den önce üretildi. On üç yılda yaklaşık 40.000 kopya satıldı. Bu sürüm kavisli bir ok ve sürgülü bir kapı ile ayırt edildi. Daha sonra modifikasyonlar yarı otomatik bir şanzıman ve bir pnömatik bom aldı.

Image

Bir sonraki kurtulan 1980 yılında üretime girdi. Adı JCB 3CX idi. İki çeneli kepçenin kullanılması bu versiyonun çukurları 5.53 metre derinliğe kadar kazmasına izin verdi. Geçmiş değişiklikler dört metre ile sınırlıydı. 3CX modeli 11 yıl boyunca üretildi ve dünya genelinde 74.000 kopya olarak satıldı. O kadar güvenilir ki şu ana kadar şantiyelerde sadık hizmet veriyor.

1990 yılında, 4 x 4 x 4 tekerlek düzeni ile ayırt edilen JCB 2CX kazıcı-yükleyici ortaya çıktı ve 1991 şirket için bir dönüm noktasıydı. Model 3CX tamamen yeniden yapıldı: kasadan tasarıma. Buna paralel olarak şirket, tekerlekleri ve “yengeç rotası” denilen bir dönüşü olan güçlü bir dört tekerlekten çekiş modeli JCB 4CX’i piyasaya sürdü.

2002 yılında şirket tasarım teklifinde bulundu. Amiral gemisi modeline bir servo sürücü ve bir Powershift şanzıman dahil etti. 2005, sağlam bir başlık, yeni hidrolik, kendi motoru ve daha az önemli değişiklikler içeren güncellenmiş bir model piyasaya sürüldü. İşte bugünün kahramanımızın hikayesi başladı.

kabin

Tüm arkadaşları gibi, JCB 3CX Super’in geniş yuvarlak bir kokpiti vardır. Karakteristik özelliği renkli cam ve travers olmamasıdır. Bu görünüm, İngiliz markasının ürünlerinin sembollerinden biri haline geldi. Kabinin tasarımı çok başarılı ve kullanışlıydı. Ancak, bir dezavantajı var – estetik uğruna, tüm cam açıklıklara yapıştırılır. Bu teknolojinin çalışmalarının özellikleri göz önüne alındığında, cama zarar riski oldukça fazladır. Ve bunun yerine şimdi zahmetli ve uzun bir süreç. Ekskavatör ve yükleme, kabin ve şasi ile uyumlu olarak dışa doğru yükseliyor.

Image

kukuleta

JCB 3CX Süper bekolu yükleyici, şık tek parça davlumbaz sunan ilk modeldi. Daha önce, şirket yaygın olarak üç bölüm davlumbaz kullanıyordu. Yenilik sadece tekniği daha da eksiksiz hale getirmekle kalmıyor, aynı zamanda pratik açıdan da faydalı. Şimdi kaput açıkken, motor bölmesine erişim sınırsız değildir. Bunun tek istisnası, ızgarayı çıkarmanız gereken radyatör ve aküdür.

motor

Daha önce belirtildiği gibi, 3CX Super ekskavatör yükleyicisinin ana ayırt edici özelliklerinden biri motordur. Bu model için özel olarak geliştirilmiştir. Şirkete göre JCB 3CX Süper motor, neredeyse rölantiden büyük bir tork stoğuna sahip. Motor soğutma ve güç kaynağı sistemlerinin tasarımında birçok orijinal karar alınmıştır. Böylece, filtre su ayırıcısını ayarlayın. Yakıtta hapsolmuş nemi alır. Karşı akış valfi ile donatılmış yağ filtresi. Motor kapalıyken yağı muhafaza içinde tutar. Böyle bir çözüm hizmeti sadece daha konforlu hale getirmekle kalmaz, aynı zamanda motoru temiz, filtrelenmiş yağda çalıştırmayı da mümkün kılar.

Hava besleme sistemi kendi kendini temizleyen bir filtre aldı. Aynı zamanda hava girişi de bir miktar yana taşındı. Bu, gelen havayı daha temiz ve daha soğuk yapar. Motora servis kolaylığı da sağlandı – tüm servis noktaları sol tarafta. Bu yüzden ekskavatörün etrafında bir veya başka bir eleman almak için dolaşmak artık gerekli değil.

Image

Kabinin içinde her şey sıkı, ölçülü ve çok rahat. Hakim renkler siyah ve gridir. Renkli camlarla birlikte, iç mekanlara zerafet veriyorlar. İç dekorasyonun düzeni 1997’den bu yana neredeyse hiç değişmedi. Bu da arkaik değil, zamana göre test edilmiş rahatlık ve ergonomidir.

Kabinde iki iş var. Bunlardan biri operatör-yükleyici için sağlanmıştır. Direksiyon kolonu biraz “daha ​​ince” oldu. İki direksiyon kolonu koluna sahiptir. Birincisi şanzımanı ve ikinci aydınlatmayı kontrol eder. Direksiyonun altında gösterge paneli. Bir JCB amblemi ile taçlandırılmıştır. Bir sandalyeyi 180 derece açtıktan sonra, ekskavatör operatörünün işyerine gidiyoruz.

Burada her şey geleneksel binek otomobilleri şemasına göre yapılır. Sağda torpido gözü ve solda JCB 3CX Süper gösterge panosu var. Bu teknik üzerinde çalışan insanların yorumları, havalandırma sisteminin özel bir ilgiyi hakettiğini göstermektedir. İlk olarak, difüzörler kabinin etrafına dağılmıştır, işlerini mükemmel şekilde yaparlar. İkincisi, operatör arka camı açma fırsatına sahiptir.

Image

sandalye

Bu teknikte sürücünün rahatlığına özel önem verilir. Sonuçta, beko yükleyici üzerindeki çalışmalar oldukça karmaşık ve sorumludur. Ayarlamalar setinde, sürücü koltuğu modern binek araçlara göre daha düşük değildir. Yüksekliği üç modelde değiştirilmiştir: tüm sandalye ön ve arka.

Kompresör sayesinde, su seviyesi seviyesini alt sırt ve üst kısımdan ayrı olarak ayarlayabilirsiniz. Soğuk mevsimde rahat çalışmak için elektrikli ısıtma var. JCB 3CX Süper sandalyesine herkes rahatlıkla yerleşebilir. Sürücü koltuğundan mükemmel görüş. Ön tekerlekler ve yükleyici kolu açıkça görülüyor.

yönetim

Bütçe versiyonlarında, basit kollar kullanılarak kova ve yükleyici kontrolü gerçekleştirilir. Daha pahalı döşeme seviyelerinde üç joystick’e dayanır. Bunlardan biri yükleyiciden, diğeri ise ekskavatörden sorumlu. Joystick, pedalların bazı işlevlerini devralır. Bu, sürücüye koltuğu yana çevirerek çalışma fırsatı verir. Düşük maliyetli versiyonlarda, ekskavatörün yönetimi iki kol üzerine kuruludur. Sağ kovayı döndürmek ve bomu yükseltmek / indirmek için sorumludur ve sol kovayı hareket ettirmek ve bomu döndürmek için sorumludur.

Bu durumdaki pedallar, yalnızca bir teleskop olan JCB 3CX Super cihazının bir fonksiyonundan sorumludur. Teleskopik uzatma kolu nasıl ayarlanır? Oldukça basit. Uzman incelemelerine göre, pedallar iyi çalışıyor. İlgili açma / kapama düğmesini açarsanız, bunlara başka bir işlev daha atayabilirsiniz – ekskavatör taşıyıcısının kayması. Bu, özellikle kentsel ortamlarda çok faydalıdır.

Destek göndermek de zorluk çıkarmaz. Gösterge panelinin yanında bulunan kolların yardımıyla gerçekleştirilir. Bu, bu modelin bir başka özelliğidir. Diğer bir özellik, hidrolik kırıcının olmaması ve bunun için kablolamadır. Basit hareketler sırasında, bom, özel bir tutamaç kullanılarak açılabilen bir kilit ile kilitlenir. Bardaklığın yanında bulunur. Özel bir geçiş anahtarı, içeriğinin dökülmemesine yardımcı olan kova dengeleme sistemini etkinleştirir.

Image

transmisyon

Yukarıda, 3CX Süper modelinin yarı otomatik Powershift şanzımanla donatıldığından bahsedilmişti. Değişikliğe bağlı olarak 4 veya 6 bant olabilir. Ucuz ve pahalı sürümler arasındaki diğer bir fark “yengeç kursu” fonksiyonunun olmamasıdır. Ancak tüm varyasyonlarda 4 tekerleğin koordineli rotasyon olasılığı mevcuttur. Özel bir geçiş anahtarı kullanılarak da etkinleştirilir. Tekerlekler hizalandığında etkilidir. Bu seçenek, teknolojinin manevra kabiliyetini büyük ölçüde artırır ve sıkışık koşullarda rahatça çalışmanıza olanak tanır.

Image

sürücü

Ekskavatör yükleyici 3CX Super dört tekerlekten çekişlidir. Bu durumda, arka ve tam sürüm arasındaki geçiş hem elle hem de otomatik olarak gerçekleştirilir. İkinci modda, 4. vitese geçildiğinde dört tekerlekten çekiş kapanıyor. Bu, iletim kaynağını arttırmanızı ve yakıt tasarrufu yapmanızı sağlar.

Bu arada, üreticiye göre JCB 3CX Super’in yakıt tüketim oranları 9-15 l / s’dir. Hepsi iş türüne bağlıdır. Cihazın hızı düştüğünde ve 3. vites etkinleştirildiğinde, sürücü otomatik olarak dolu duruma geçer. JCB 3CX Super kullanım kılavuzunun gösterdiği gibi, bir yükleyiciyle çalışırken dört tekerlekten çekiş kullanılması önerilir. Bu durumda, ön aks üzerindeki yük büyük oranda artar.

manevra kabiliyeti

Hidrolik direksiyon sistemi modeli. Motorun plansız bir şekilde durması durumunda acil durum direksiyon sistemi devreye girer. Tasarım, iki modunu sunar: iki ve dört tekerleği döndürmek. İlk seçenek temel olarak basit yollarda sürerken ve ikincisi – sıkışık koşullarda çalışırken ve kargo kullanırken. Durmaya karşı vurgu yapan tekerlek 2, 75 tur açar. Tekerlekleri frenlemeden dönme özellikleri: dış tekerleklerin çapı – 9.35 m, kepçenin kenarında – 11.15.

Aynı zamanda, fren tekerlekleri ile çevirmek daha kompakt. Bu durumda, dış tekerleklerin çapı – 8 m, kovanın kenarında – 9.5. JCB 3CX Super lastikleri bu marka için standarttır ve 16.9 x 24 ölçüsüdür.

Image

JCB 3CX Super: özellikler

Bazı daha ilginç teknik veriler:

 1. Cihazın ağırlığı – 7725 kg.
 2. Motor gücü – 92 litre. a. (veya 68.6 kW).
 3. Kazma derinliği – 4.37 m.
 4. Kova koparma kuvveti – 6227 kgf.
 5. Kova kapasitesi – 1 m 3 .
 6. Bir kepçenin ayrılmasının azami çabası – 3217 kgfs, katlanır tabanda – 6324.
 7. Pompa beslemesi – 154 l / dak.
 8. Giriş açısı 74 ° ‘dir.
 9. Çıkış açısı 19 ° ‘dir.
 10. Tekerlekler arasındaki engelin üstündeki açı 118 ° ‘dir.
 11. Boşaltma yüksekliği – 2.64 m.
 12. Kesme tabakası kalınlığı – 0, 23 m

frenler

Birçok yaratıcı, fren sistemine dikkat etti. Sonuç olarak, pedala bastığınızda, keskin ve net bir şekilde, ancak aynı zamanda öngörülebilir bir yanıt alabilirsiniz. Frenler çok güvenilir, ancak keskinliğine alışmalısınız. Basit caddelerde sürüş yaparken emniyet kemeri takmanız ve “hareketli sürüş” modunu kullanmanız önerilir. Tüm donanımın çıkıntılardaki gevşemesine neden olan forklift çatalının salınımlarını ortadan kaldırır.

Image

Sonuç

Genel olarak, incelemelerin gösterdiği gibi, 3CX Süper bekolu yükleyici, ucuz döşeme seviyelerinde bile övgüyü hak ediyor. Ve bunun için en az üç neden var: konforlu bir kabin, mükemmel performans, parlak bir görünüm. JCB 3CX Super’in parçaları oldukça pahalıdır. Ancak, üreticinin kalitesi ve seviyesi göz önüne alındığında bu oldukça normaldir. Ek olarak, bu bekolu yükleyicinin herhangi bir bölümünü devre dışı bırakmak için denemeniz gerekir.

Teklif Formu

  Ziyaretçi Yorumları

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  Whatsapp
  Biçer Nakliyat
  Biçer Nakliyat
  Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?
  Hemen Ara!